Monday to Saturday - 8:00 -17:30 

Samochody elektryczne – fakty i mity

Samochody elektryczne są coraz popularniejsze na rynku motoryzacyjnym, jednak pojawia się wiele mitów i nieprawdziwych opinii na ich temat.

Pierwszym z nich jest to, że samochody elektryczne są nowością w technologii. W rzeczywistości, pojazdy z akumulatorem pojawiły się wcześniej niż samochody spalinowe i miały swoje lata świetności już w XIX wieku. Przyczyną ich wyparcia była tańsza produkcja samochodów spalinowych, w tym Ford T.

Kolejnym mitem jest ten dotyczący recyklingu akumulatorów. W rzeczywistości, większość materiałów użytych do produkcji baterii może być poddana recyklingowi, a same baterie mogą mieć drugie i trzecie życie, jako źródła energii w magazynach czy stacjach ładowania. Istnieją również specjalne placówki, które są w stanie wydobyć nawet 95% komponentów baterii do ponownego użycia.

Trzecim mitem jest to, że samochody elektryczne są szkodliwe dla środowiska i nie są zeroemisyjne. Jednakże, nawet jeśli energia elektryczna pochodzi z elektrowni węglowych, samochody elektryczne są zeroemisyjne na poziomie lokalnym, ponieważ nie emitują szkodliwych substancji. W krajach, gdzie energia pochodzi ze źródeł alternatywnych, samochody elektryczne są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska niż samochody spalinowe.

Ostatnim mit dotyczy sposobu prowadzenia samochodów elektrycznych. Jednakże, z technicznego punktu widzenia, nie sposób się nie zgodzić, że samochody elektryczne prowadzą się lepiej niż samochody spalinowe, ze względu na niski środek ciężkości, rewelacyjną przyczepność i płynną jazdę.

Niestety faktem jest ta opinia dotycząca kosztów wymiany akumulatora w samochodzie elektrycznym. Niestety, faktycznie baterie są drogie, a usługa ich wymiany jest jeszcze droższa. Koszt może wynieść nawet powyżej 100 tysięcy złotych, zwłaszcza w przypadku dużych SUV-ów czy limuzyn.

Podsumowując, samochody elektryczne są coraz bardziej popularne, a wiele mitów na ich temat jest nieprawdziwych. Warto zwrócić uwagę na fakty, takie jak recykling akumulatorów czy zeroemisyjność, aby poznać prawdziwe oblicze elektromobilności.